Projekt „Mali čuvari tradicijske baštine“

Autor: Anita Balažinec Zdelar, 26. 4. 2018.

Jučer se u našoj školi, u sklopu projekta "Mali čuvari tradicijske baštine", održala radionica pod nazivom „Tradicijska glazbala – od jednostavnih do gajdi“. Radionicu je vodio glazbeni pedagog, gospodin Vjekoslav Martinić, poznati majstor izrade tradicijskih glazbala. Učenici su tako saznali da se tradicijska glazbala Hrvatske mogu podijeliti u četiri skupine: aerofoni, idiofoni, kardofoni i membrofoni. Pedesetak glazbala svirala su se u davna vremena gotovo od nastanka čovjeka i može se reći da su ta glazbala preteča svim današnjim glazbalima, koja se mogu vidjeti u simfonijskim i tamburaškim orkestrima. Glazbala se sviraju solistički, ali ih isto tako možemo uklapati uz orkestar u određenim tonalitetima. Njihova posebnost je arhaičnost jer su izrađeni iz prirodnih materijala koji daju toplinu i kao da imaju dušu.

Za naše učenike je ovo bila vrlo zanimljiva radionica jer su mogli sami isprobati sviranje na instrumentima koje im je gospodin Martinić predstavio. smiley