Dan planeta Zemlje
Autor: Anita Balažinec Zdelar, 24. 4. 2020.

Planet Zemlja ove godine proslavila je 50. rođendan!

Iako je planet Zemlja stariji od 4,6 milijardi godina, Dan planeta Zemlje počeo se obilježavati tek prije 50 godina, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine. Svake godine 22. travnja različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

Unatoč tome što se u Hrvatskoj provodi online nastava, učenici OŠ Svibovec obilježili su ovaj dan, no na malo drugačiji način. Zajedno s razrednicima pogledali su prezentaciju kojom su se upoznali s čudesno lijepom i čudesno strašnom stranom Zemlje, njezinom hirovitosti i važnosti za svako živo biće koje ju nastanjuje. Vidjeli su i na koji način čovjek svojim djelovanjem utječe na promjene koje se odvijaju na Zemlji.

Nakon toga su odradili intervju sa Zemljom. Zemlja im je rekla da se osjeća tužno i ranjeno. Šokirala ih je činjenica da Zemlji ljudi nisu najomiljenija živa bića koja ju nastanjuju, no nakon što im je obrazložila da je to zbog toga što se prema njoj odnose nemarno, uništavaju je i ne poštuju, učenicima je sve postalo jasnije.

Upravo zato su učenici 6.a razreda izradili digitalne postere u alatu Canva kojim pozivaju sve Vas, Zemljanke i Zemljani, da se brinete o svojem okolišu i da na taj način smanjite uništavanje Zemlje jer nam je ona jedini dom kojeg imamo.

Radove učenika pogledajte u galeriji.

Ana – Maria Beatrice Šikić

Učiteljica prirode, biologije i kemije