« Ožujak 2021 »

OBILJEŽEN 2. veljače – Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa
Autor: Melita Mesarić, 4. 2. 2021.

2. veljače – Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa

Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače u svim državama svijeta. Na taj dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru donesena je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa, koju je do danas potpisalo više od 159 zemalja, među kojima i Hrvatska.

Ramsarska Konvencija je sporazum koji čini okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i razumnom iskorištavanju močvara. Prilikom pristupa Konvenciji svaka zemlja mora  odabrati po određenim kriterijima najmanje jedno vlažno područje koje će odlučiti sačuvati i trajno se za njegov opstanak brinuti. Takvo se područje upisuje na popis vlažnih područja od međunarodnog značaja - Ramsarski popis. Tako je nastao Ramsarski popis na kojem se danas nalazi 2177 područja pokrivajući ukupnu površinu od oko 209 milijuna hektara na svim kontinentima.

Slika 1. Ramsarska područja u svijetu

Na Ramsarskom popisu je i naših pet močvarnih područja; Crna Mlaka, Dolina Neretve, Kopački rit, Lonjsko i Vransko jezero.

Slika 2. Ramsarska područja u Hrvatskoj

Učenici petog razreda naše škole o važnosti očuvanja močvara i močvarnih staništa učili su na nastavi Prirode. Uz video koji im je predočio ljepote Doline Neretve, naučili su da su močvare staništa brojnih vodozemaca i gmazova te odmorište tijekom godišnjih migracija velikom broju ptica močvarica, ali i da je plodno močvarno tlo pogodno za razvoj poljoprivrede te je razvoj poljoprivrede bitno utjecao na smanjenje površine močvara u Hrvatskoj. Zaključili su kako važno štiti močvare budući da su veoma bitan čimbenik u regulaciji vodnog režima, to jest vrlo lako mogu sakupiti veliku količinu vode koja bi u slučaju da močvare ne postoje izazvala poplave. Bojanke kojima su istražili bioraznolikost močvarnih staništa izložene su na panou u holu škole.

Slika 3. Bojanke učenika petog razreda

Ana – Maria Beatrice Šikić