DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Autor: Melita Mesarić, 15. 2. 2021.

Od 8. - 12. veljače u našoj školi obilježavao se DAN SIGURNIJEG INTERNETA. Na nastavi informatike kroz različite aktivnosti objasnili smo i pokazali koliko je važno čuvati se u virtualnom svijetu.
Program obilježavanja sigurnosti na Internetu provodio se u svim razrednim odjelima. U prvom su razredu učenici izrađivali igru memorije, u drugom razredu osmišljavali i izrađivali strip „Ana i Marko sigurno surfaju internetom“, dok su u šestom razredu učenici samostalno izradili plakat na ovu temu.
Poznat nam je podatak da više od 95% djece u Hrvatskoj ima pristup internetu, i to uglavnom putem mobilnih uređaja, a svako treće dijete izloženo je neprimjerenom sadržaju i zlostavljanju putem interneta.
Vrlo je važno čuvati osobne podatke i ne dijelit ih ni sa kime.
Izloženost neprimjerenom sadržaju i e-nasilje dovodi do neugodnih emocionalnih reakcija, poput straha, ljutnje, frustracije, depresije, promjena ponašanja kao što su izoliranje, loši rezultati i izostajanje iz škole, delinkvencija i osveta te ekstremnih reakcija kao što su samoozljeđivanje i pokušaji ili izvršenja samoubojstva. Sumnjamo li na to da je netko žrtva e-nasilja, prva stvar koju trebamo učiniti je razgovarati s tom osobom te je savjetovati da ne odgovara na uznemirujući sadržaj. Poruke ne treba obrisati jer mogu poslužiti kao dokaz te o tome treba obavijestiti roditelje ili djelatnike škole. U slučaju da se nasilje nastavi, treba obavijestiti policiju.
Pozivamo sve učenike i njihove roditelje da odgovorno i savjesno pristupaju korištenju Interneta, brinu jedni o drugima i u virtualnom svijetu, te da poštuju svoju i tuđu privatnost.
Katarina Zorko Zadravec