Dan planeta Zemlje - 22. travnja

Autor: Melita Mesarić, 22. 4. 2021.

Iako je planet Zemlja stariji od 4,6 milijardi godina, Dan planeta Zemlje počeo se obilježavati tek prije pedesetak godina, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine. Svake godine 22. travnja različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša. Ovogodišnja, službena tema 𝘋𝘢𝘯𝘢 𝘱𝘭𝘢𝘯𝘦𝘵𝘢 𝘡𝘦𝘮𝘭𝘫𝘦 glasi "𝗢𝗯𝗻𝗼𝘃𝗶𝘁𝗲 𝗻𝗮š𝘂 𝘇𝗲𝗺𝗹𝗷𝘂!", a temelji se na konceptu koji odbacuje ideju prema kojoj su naše jedine mogućnosti za spas Zemlje ublažavanje ili prilagodba utjecajima klimatskih promjena koje uzrokuju štete u prirodi. Usmjerava se na prirodne procese, nove zelene tehnologije i inovativno razmišljanje koje može obnoviti svjetske ekosustave.

Budući da ni ove godine na ovaj važan dan nismo svi u školi, a nismo htjeli da ovaj dan prođe neobilježeno, aktivnosti smo preselili online. Kako su učenici razredne nastave u školi, zajedno sa svojim učiteljicama uredili su svoje razrede.

Učenici nižih razreda matične škole s učiteljicom informatike uredili su pano u hodniku škole. Učenici trećeg razreda izradili su digitalna umjetnička djela kojom pozivaju na važnost očuvanja Planeta Zemlje i ukazuju na njene ljepote i njenu važnost za sve nas.

Učenici sedmog razreda, koji su prošle godine učili o važnosti očuvanja okoliša, pokazali su kako primjenjuju stečeno znanje. Pohvalno je vidjeti da velik broj njih kod kuće razvrstava otpad, ali i da proizvode kompost kojeg koriste za uzgoj vlastitog bilja u vrtovima. Osim što otpad razvrstavaju i recikliraju, dio ponovno koriste i na taj način dodatno smanjuju potrošnju energije i sirovine.

Najvažnija je poruka učenika šestog razreda naše škole. Kako u sklopu nastave prirode uče o globalnim problemima i nepovoljnom utjecaju čovjeka na planet Zemlju, postali su stručnjaci u brizi za okoliš. Sva svoja znanja unijeli su u plakate kojima vam šalju važne poruke pa ih svakako pogledajte u videu kojeg smo pripremili.

Katarina Zorko Zadravec

Ana – Maria Beatrice Šikić