Dani medijske pismenosti u Osnovnoj školi Svibovec

Autor: Melita Mesarić, 29. 4. 2021.

U razdoblju od 22. do 26. travnja u našoj školi proveo se program pod nazivom MEDIJI – MOĆNE STVARI KOJE MIJENJAJU SVIJET. Organizatorica programa bila je učiteljica iz informatike. Program je obuhvaćao četiri radionice koje su bile namijenjene nižim razredima osnovne škole.

Prva radionica pod nazivom Internetski bonton bila je namijenjena učenicima 1. razreda. U sklopu radionice učenici su upoznati s pravilima internetskog bontona. Nakon održanog predavanja, svaki učenik dobio je karticu na koju je upisao jedno od pravila dobre komunikacije na internetu. Uz tekst, svaki je učenik nacrtao emotikon odnosno smajlić koji je često dio pisane poruke koju šaljemo pomoću digitalnih alata. Radionica je provedena u 1. a razredu.

Druga radionica pod nazivom Pretraži me bila je namijenjena učenicima 2. razreda, a održala se u 2.b razredu. Učenici su bili podijeljeni u 4 grupe. Svaka grupa dobila je nastavni listić na kojem su bila razna pitanja vezana uz medije. Uz pomoć mrežnog preglednika pretraživali su podatke vezane uz novinske portale, televizijske programe, aplikacije. Nakon toga svaka je grupa predstavila ostalima u razredu koje su zanimljive činjenice pronašli u vezi medija.

Radionica pod nazivom Tehnologija i mediji namijenjena je bila za učenike 3. razreda, a provela se u 3.b razredu. Učenici su radili u parovima. Cilj radionice bio je istražiti na koji način tehnologija utječe ne razvoj medija. Učenici su istraživali kako se tijekom godina mijenjalo računalo, tablet, mobitel te playstation.

Zadnja radionica u ovom programu bila je namijenjena učenicima 4. razreda. Održana je u 4.b razredu pod nazivom Kako su mediji mijenjali svijet. Cilj ove radionice bio je napraviti lentu vremena. Lentu vremena učenici su započeli s podatkom koji je vezan uz tiskanje prve knjige. Učenici su istražili koje je godine napravljen prvi telefon, gramofon, računalo pa sve do podatka koje je godine Internet došao u Hrvatsku. U nastavku pogledajte fotografije učenika naše škole koji su sudjelovali u radionicama te njihove radove i školski pano. (video)

Katarina Zorko Zadravec, učiteljica informatike