DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Autor: Melita Mesarić, 14. 2. 2022.

Od 7. - 11. veljače u našoj školi obilježio se DAN SIGURNIJEG INTERNETA. Na nastavi informatike kroz različite aktivnosti objasnili smo koliko je važno čuvati se u virtualnom svijetu. Poznat nam je podatak da više od 95% djece u Hrvatskoj ima pristup internetu, i to uglavnom putem mobilnih uređaja, a svako treće dijete izloženo je neprimjerenom sadržaju i zlostavljanju putem interneta.

Vrlo je važno čuvati osobne podatke i ne dijelit ih ni sa kime. Pozivam sve učenike i njihove roditelje da odgovorno i savjesno pristupaju korištenju Interneta, brinu jedni o drugima i u virtualnom svijetu, te da poštuju svoju i tuđu privatnost.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Osiguraj se na internetu“.

U našoj školi svaki razred je imao osmišljenu radionicu koju su odrađivali na nastavi informatike. Razred 1.a odradio je radionicu pod nazivom Nije svaka jabuka slatka gdje su izrađivali stablo s jabukama. Na svakoj jabuci stajala je poruka o tome što učenici misle o internetu. Pošto je u trenutku obilježavanja tjedna sigurnog interneta 2.a razred bio na online nastavi, učenici su gledali dokumentarni film o utjecaju interneta na djecu. Nakon toga smo zajedno prokomentirali koje su dobre, a koje loše strane utjecaja interneta na učenike. Učenici 3.a razreda izrađivali su strip. Tema stripa je bila spasiti princezu od internetskih virusa. Pošto učenici 4.a imao temu opasnosti na internetu,  svaki učenik je izrađivao plakat o tome koliko može biti opasno komunicirati na internetu s nekim koga ne poznajemo. Učenici 4.b razreda u PŠ Gornja Poljana su napravili strip o tome kako se možemo osigurati na internetu. Učenici su morali staviti naglasak na korištenje antivirusnih programa kako bi se zaštitili od virusa na računalima. Pošto u PŠ Drenovec učenici svi razreda pohađaju zajedno sate informatike (kombinirani razredni odjeli) napravili su plakat o štetnosti interneta na djecu. Učenici 5.a su odradili sljedeće teme: Ana i zaštita osobnih podataka na internetu, Ana i računalne igre, Ana i usluga „roditeljske zaštite“, Ana i metode elektroničkog nasilja i uznemiravanja, Ana i opasnosti na internetu, Ana i društvene mreže. Učenici su radili u paru. Svaki par napravio je na zadanu temu plakat u digitalnom alatu Canva. Razred 6.a dobio je temu da svaki učenik nacrta svojeg robota koji je bio obučen za neko zanimanje. Učenici 7.a razreda su u grupi izrađivali plan aplikacije za pomoć slabovidnim i gluhonjemim osobama. Učenici su napravili sljedeće aplikacije: asistent Gluhić, Morseov kod, Be my eyes, Asistent za gluhonjeme osobe. Razred 8.a je morao osmisliti nove svjetske izume. Učenici su izmislili razne nove izume od antikorona bombona, selfie okvira, leteće četke pa sve do raketnog automobila. Međutim,  8.b razred je u trenutku obilježavanja tjedna sigurnog interneta bio u izolaciji, učenici su gledali film o novim svjetskim izumima. Nakon toga je svaki učenik napisao svoje mišljenje o tome što misle o tome koliko su korisni novi svjetski izumi.

U našoj galeriji pogledajte radove učenika.

Katarina Zorko Zadravec, učiteljica informatike