DANI MEDIJSKE PISMENOSTI

Autor: Melita Mesarić, 9. 5. 2022.

U razdoblju od 2. do 6. svibnja u našoj školi proveo se program pod nazivom MEDIJI U PROŠLOSTI I SADAŠNJOSTI. Organizatorica programa bila je učiteljica iz informatike. Program je obuhvaćao osam radionica koje su bile namijenjene nižim i višim razredima osnovne škole.

Prva radionica pod nazivom Mediji u prošlosti bila je namijenjena učenicima 1. razreda. U sklopu radionice učenici su upoznati s medijima koji su se koristili u prošlosti. Nakon održanog predavanja, učenici su zajedno izradili Memori kartice sa sličicama medija. Nakon izrađene igrice, učenici su i odigrali Memori. Isti zadatak su imali učenici 2. razreda samo što je njihova tema bila Mediji u sadašnjosti. Treća radionica bila je namijenjena učenicima 3. razreda. Učiteljica je održala predavanje na koji način emotikoni odnosno popularni smajlići utječu na komunikaciju u medijima. Svaki učenik je nacrtao svojeg smajlića te smo zajedno izradili abecedu sa smajlićima. Četvrti razredi imali su temu izrade vlastitog plana igrice. Svaki učenik nacrtao je plan igranja igrice. Tematika igrica je u velikoj mjeri zastupljena u medijima te sve mlađa djeca počinju igrati igrice što ranije.

Prve četiri radionice bile su namijenjene učenicima nižih razreda dok su preostalih četiri bile određene u višim razredima. U 5. razredu učenici su proveli online istraživanje na koji način Internet utječe na djecu. Učenici su radili u parovima plakat. Tematika influencera u današnje vrijeme jako je popularna. Zbog toga je učiteljica iz informatike odlučila da provede radionicu pod nazivom Postani influencer u 6. razredu. Radeći u parovima, učenici su osmislili tekst te izradili digitalni plakat o njihovom influenceru. Pa su tako neki influenceri promovirali tehnološke inovativnosti, proizvodi za uljepšavanje, pseću hranu ili su se bavili pjevanjem. Učenici 7. razreda su izradili digitalni plakat na kojem su morali usporediti život s medijima i bez medija. Učenici 8. razreda imali su najkompleksniji zadatak, a to je istražiti na koji način mediji utječu na emocije kod tinejdžera.

U nastavku pogledajte fotografije učenika naše škole koji su sudjelovali u radionicama te njihove radove i školski pano. Cijeli program učiteljica je prijavila na službenu stranicu: https://www.medijskapismenost.hr/dani-medijske-pismenosti-2022-raspored-dogadanja/

Katarina Zorko Zadravec, učiteljica informatike

Pogledajte i video https://youtu.be/BYB1R7K5oB0