Učenici petih razreda borci su za zaštitu prirode!

Autor: Anita Balažinec Zdelar, 29. 1. 2024.

Učenici petih razreda borci su za zaštitu prirode!

Iako se Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača službeno obilježava 16. rujna, nikad nije loše vrijeme za edukaciju s ciljem zaštite prirode i Zemlje, jedinog planeta kojeg imamo na raspolaganju.

Stoga su učenici petih razreda naše Škole na satovima Prirodoslovlja pogledali animirani film Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i  graditeljstva pod nazivom “Ozonski omotač”. Radnja filma prati Ozzya, molekulu ozona koji zbog čovjekova uništavanja ozonskog omotača dospijeva na površinu Zemlje te zajedno s Albertom, pticom albatros uči važnosti ozonskog omotača za život na Zemlji, načinima na koje čovjek uništava ozonski omotač te posljedicama izlaganja opasnim ultraljubičastim ili UV-zrakama.

Potaknuti filmom i učenici petih razreda željeli su učiniti sve što je u njihovoj moći da zaštite ozonski omotač. Iako maleni, svjesni su da educiranjem starijih, svojih roditelja, ali i ostalih mještana mogu pomoći! Izradili su informativne i edukativne letke koje su odlučili staviti na oglasne ploče u svojim selima.

Svojim su postupcima postavili primjer nama starijima, pokazali su poduzetnički duh i preuzeli inicijativu s ciljem zaštite prirode. Na nama ostaje samo da pročitamo njihove letke i u skladu s njima djelujemo u zaštiti prirode, ali i vlastitog zdravlja.

Ana – Maria Beatrice Šikić,

Učiteljica Prirodoslovlja