> Projekti

Naziv projekta: DODIR SUNCA

Voditeljice projekta: Lorena Sviben i Tamara Mandac

O PROJEKTU: Učenici naše škole kroz ovaj projekt upoznali su različite vrste teškoća s kojima se nose njihovi vršnjaci, ali i oni stariji i mlađi. Učenici i projektni tim škole surađivao je s korisnicima i djelatnicima udruge ''Ludbreško Sunce'' kako bi se bolje povezali i uvidjeli sve različitosti s kojima se možemo susresti. Projekt je osmišljen da se povezujemo putem čitanja kojeg je u doba različitih tehnologija, nažalost, sve manje pa je stoga zamišljeno da se u školi stvori kutak za čitanje i igru gdje bi učenici provodili slobodno vrijeme ili u vrijeme odmora.  Tako su, između ostalog, u školi opremljena dva kutka za čitanje i slobodno vrijeme koje su učenici sami oslikali i pripremili. Učenici 5.razreda sami su sastavili namještaj i rasporedili ga na predviđeno mjesto. Svaki kutak za čitanje opremljen je različitim knjigama za sve uzraste učenika, ali i društvenim igrama, u kojima je po svemu viđenom najzanimljiviji šah. Tijekom trajanja projekta razrednici svih razreda na satovima razrednika provodili su razne radionice vezane uz temu projekta kako bi učenike pripremili na posjet naših suradnika u projektu. Dana 24.ožujka posjetili su nas korisnici udruge ''Ludbreško Sunce'' za koje smo pripremili kratak program i druženje. Cijeli program zaokružen je govorom gospođe Ruže Zlatar, predsjednice Udruge i Ive Kosec, magistre socijalnog rada, koja je učenicima održala predavanje o vrstama teškoća. Učenici 5.a razreda zajedno s korisnicima Udruge proveli su četiri radionice kroz koje su se međusobno upoznali, povezali i stekli nova prijateljstva, oslikavali su kamenčiće akrilnim bojama, okušali se u decoupage tehnici, slikali prstima i radili svijećnjake te tako stvorili vrlo lijepe uspomene, a na kraju projektnog dana čak su i zaplesali. Tijekom tog dana, ali i nekoliko narednih u školi je organizirana humanitarna prodaja uskršnjih radova korisnika Udruge. Učenici 5.a razreda zajedno s voditeljicama projekta i ravnateljicom Melitom Mesarić posjet su uzvratili 26. travnja 2023. Dočekani smo s puno ljubavi i toplog srca. Korisnici Udruge pripremili su nam kratak program, a također smo sudjelovali i u zajedničkim radionicama.

Ciljevi projekta bili su učenicima opisati i imenovati različite teškoće s kojima žive osobe koje nas okružuju u školskom, ali i privatnom životu, primjerima poticati učenike da objasne specifične situacije u kojima su se u životu našli, a vezani su uz odnos prema učenicima s teškoćama u razvoju,  potaknuti razumijevanje i prihvaćanje različitosti među svima nama, suradnjom provesti radionice na teme, samostalno istraživati, donijeti zaključke o informacijama koje su vidjeli, čuli ili samostalno istražili, koristiti stručnu literaturu te povezati realne situacije s opisanima u literaturi,  planirati i kreirati bonton,  kako razgovaramo osobama koje su drugačije od nas, kako se ponašamo prema osobama s invaliditetom, teškoćama u razvoju ili nekom bolesti.

Smatramo da smo ciljeve ostvarili. Radili smo na sebi, upoznali nove ljude, upoznali njihovo okruženje i postali im prijatelji. Predsjednica udruge pozvala nas je na daljnju suradnju što nam je velika nagrada za sav trud koji smo uložili. Jer, pomoći drugome ono je što nam treba biti nit vodilja u svakodnevnom životu. Tek tada bit ćemo sretni, ispunjeniji i kvalitetniji ljudi.

Sve fotografije nalaze se u našoj foto-galeriji