Kod nas nema panjeva!

Autor: Melita Mesarić, 3. 3. 2021.

U srijedu, 3. ožujka 2021. godine, učenici matične škole OŠ Svibovec, polaznici izvannastavne aktivnosti Vrtlarenje sudjelovali su u Kampanji sadnje stabala u Hrvatskoj pod nazivom Tjedan kolektivne sadnje stabala u Hrvatskoj koja se odvija u cijeloj Hrvatskoj u organizaciji Udruge „Zasadi stablo, ne budi panj!“.

Prošlogodišnja građanska inicijativa "Dani kolektivne sadnje drveća" pokrenuta je s idejom da svatko može zasaditi drvo i na taj način doprinijeti poboljšanju vlastite životne sredine, a ujedno i dati svoj doprinos borbi protiv klimatskih promjena nastavlja se i ove godine Tjednom kolektivne sadnje.

Na brijegu ispred škole uz sadnice lijeske, svibe, kestena i lipe zasađene u listopadu 2019., a koje su odoljele vremenskim prilikama i preživjele, posađena je još jedna sadnica lipe te sadnica duglazije. Uz sadnice postavljenje su i interaktivne informativne ploče s informacijama o svakoj vrsti. Skeniranjem QR kodova na pločama možete saznati gotovo sve informacije o vrstama koje smo zasadili.

U školskom voćnjaku u kojem je na proljeće zaživio nasad oraha, a uz jabuke čije plodove u školi uživamo zasađene su još dvije sadnice krušaka, dvije sadnice šljiva, dvije sadnice trešnji, mušmula i josta.

Udruga „Zasadi stablo, ne budi panj!“ već ima u potpunosti osposobljenu digitalnu kartografsku vizualizaciju svih zasađenih lokaliteta, sa mogućnošću unosa popratnih informacija, a izrađenu u suradnji sa CROGIS-om, Centrom za održivi razvoj GIS tehnologijama. Na toj karti na poveznici https://panj.crogis.hr/?lat=46.21200259473829&lng=16.477422594762174&zoom=18  možete vidjeti i područja oko naše škole koja smo zasadili tijekom akcija prošle i ove godine.

Dio sadnica donacija je Udruge „Zasadi stablo, ne budi panj“, a dio je donacija Parkova Varaždin te im ovim putem zahvaljujemo.

Kolektivna sadnja drveća traje cijeli tjedan pa vas pozivamo da i Vi u svojem dvorištu zasadite drvo i ne budete panjevi.

Ana – Maria Beatrice Šikić

Više fotografija možete vidjeti u našoj fotogaleriji